czwartek, 9 stycznia, 2020
Medical Fitness w Polsce
Pewnie wielu z was spotkało się z pojęciem Medical Fitness, ale tak naprawdę nie wiecie do końca co to jest i z skąd się to wzięło. Postanowiłem wam przybliżyć ten temat i jak ten temat ma się w Polsce.
Ponad 20 lat temu na zachodzie zaczynały powstawać w klubach Fitness strefy Medical Fitness. Medical Fitness powstał na bazie wymieszania fitness z fizjoterapią, gdzie dużą uwagę zwraca się na biomechanikę, jakość wykonywania ćwiczeń jak również indywidualne podejście do klienta, a także pracy w grupach. Jednym z Pionierów Medical Fitness był bez wątpienia Dr. Wolff, który tworząc koncepty treningowe dla praktyk fizjoterapii oraz klinik rehabilitacyjnych przełożył pewne koncepty treningowe dla klubów Fitness. Na początku było to parę mat do ćwiczeń, piłki, taśmy oraz 2-3 maszyny do treningu w postaci osobnej strefy treningowej. Z biegiem czasu powstały obwody treningowe gdzie jednocześnie ćwiczyło więcej osób pod okiem fizjoterapeuty, co zapewniało podobne standardy jak w praktykach rehabilitacyjnych. Następnym krokiem było dołączenie diagnostyki treningowej by w ten sposób zapewnić klientom pełną profesjonalną obsługę klienta. Właściciele Klubów Fitness zrozumieli, że w ten sposób mogą zatrzymać klienta w klubie oferując pełna gamę zajęć Fitness nie tylko dla zdrowych ale również dla ludzi starszych i mniej sprawnych. W ten sposób 10-12 lat temu nieodłącznym punktem prawie każdego klubu Fitness na zachodzie stała się Medical Zone czyli połączenie terapii oraz treningu medycznego pod okiem wyspecjalizowanego fizjoterapeuty. Następnym etapem w rozwoju sektora Medical Fitness było powstawanie osobnych klubów o profilu prozdrowotnym. W dobie niesamowitej konkurencji na rynku Fitness, gdzie dla wielu klientów najważniejszą rolę odgrywa cena, a nie jakość usług, trzeba było się wyróżnić wśród konkurencji. Na małym metrażu od 150 do 250 mkw powstają wyspecjalizowane kluby Medical Fitness. Wiele takich miejsc jest prowadzonych przez wysoko wyspecjalizowane osoby, które uznają za misję dzielenia się pasją do sportu jak również trybem zdrowego życia. Medical Fitness to nie tylko trend, ale sposób na zdrowie oraz biznes.
A jak ma się ma Medical Fitness w Polsce?
Obserwując kluby (nierzadko jako osoba anonimowa) muszę stwierdzić, że jesteśmy jeszcze na 1 etapie − czyli piłki, taśmy, maty i już jesteśmy klubem prozdrowotnym. Tak naprawdę brakuje właścicielom klubów odwagi na zmiany i chęci zmiany profilu klubu. W bardzo niewielu przypadkach sprawa rozbija się o budżet, ponieważ potrzeba jest ogromna w naszym społeczeństwie, a co za tym idzie ogromna ilość nowych klientów gwarantująca wpływy do budżetu.
Pomimo wszystko coś się ruszyło !!!
6 lat temu propagując ten styl klubów byłem niejednokrotnie wyśmiewany za takie albo inne koncepcje treningowe, ale jak czas pokazuje wiele ludzi stawia na takie właśnie rozwiązania prozdrowotne. Osobiście jako przedstawiciel marek działających również w tym sektorze obserwuję, że często właśnie małe kluby broniąc się na rynku przed konkurencja stawiają na Medical Fitness. Na rynku polskim istnieje obecnie parę firm które kompleksowo oferują takie rozwiązania. Medical Fitness to idealny pomysł dla wszystkich, którzy chcą otworzyć własny klub, a mają niewielki lokal w dobrej lokalizacji, mają ograniczony budżet cenią innowacyjność, liczą na zwrot inwestycji w przeciągu 1-2 lat.
Na rodzimym rynku jest jeszcze dużo miejsca dla nowych graczy tym bardziej w Medical Fitness. Wciąż rośnie liczba klientów szybciej niż klubów ale i to kiedyś się odwróci, najmniej stracą ci, którzy zawczasu przygotują się na zmiany. Większość klubów fitness wymaga wyposażenia w specjalistyczny sprzęt, sprawdzony na rynku, co zapewni dobrą jakość i niezawodność. Proszę również pamiętać o złotej zasadzie, nikt nie jest ekspertem we wszystkich dziedzinach, dlatego nie bójmy się zasięgać porad u ekspertów. W dłuższej perspektywie kosztuje to mniej i może być kluczem do sukcesu w biznesie, a co za tym idzie przetrwaniem klubu na runku fitness.
Pozdrawiam
Rajmund Gola